Çaj Hypertea për hipertension - Vlerësime, forum, Farmaci, Çmimi, Ku të blini?

Çaj Hypertea për hipertension – Vlerësime, forum, Farmaci, Çmimi, Ku të blini?

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Nëse jeni të vendosur për të hequr qafe presionin e lartë të gjakut dhe për t’iu rikthyer një stili jetese të shëndetshëm, me siguri tashmë keni eliminuar disa ushqime nga dieta juaj. Këtu përfshihen ushqimet që janë të pasura me natrium, yndyrna jo të shëndetshme dhe të larta në sheqer. Përveç eliminimit të disa ushqimeve, sigurohuni që të konsumoni më shumë ushqime që janë të pasura me yndyrna të shëndetshme dhe me pak sheqer. Nëse jeni avokat i një trajtimi natyral dhe afatgjatë, sigurisht që mund t’ju rekomandojmë të filloni të konsumoni çajra që rregullojnë natyrshëm presionin e lartë të gjakut dhe kanë një efekt të dobishëm në shëndetin tuaj të përgjithshëm. Një çaj i tillë është Hypertea , i cili forcon enët e gjakut dhe ndihmon me presionin e lartë të gjakut .

Çaji me hipertea rekomandohet për të gjithë personat që kanë probleme me hipertensionin, si dhe personat që duan të ruajnë shëndetin e sistemit të qarkullimit të gjakut dhe të parandalojnë hipertensionin. Hypertea është një përzierje bimore që jo vetëm mbron shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut, por gjithashtu ka një efekt qetësues dhe gjithashtu ndihmon në rregullimin e peshës trupore.

Hypertea

Dieta dhe hipertensioni

Dieta mund të ketë një ndikim të madh në presionin e gjakut, i cili është forca me të cilën gjaku vepron në muret e enëve të gjakut.

Presioni i lartë i gjakut ose hipertensioni prek 47 për qind të të rriturve në SHBA. Presioni i lartë i gjakut mund të shkaktojë probleme shëndetësore me kalimin e kohës, duke përfshirë sëmundjet e zemrës dhe goditjen në tru.

Ushqimet e kripura në veçanti mund të shkaktojnë presion të lartë të gjakut. Kur hani kripë, trupi juaj ruan më shumë lëngje, duke rritur vëllimin dhe presionin e gjakut. Ushqimet që përmbajnë sheqer dhe ushqimet e pasura me yndyra të ngopura mund të rrisin gjithashtu presionin e gjakut.

Nga ana tjetër, një dietë e shëndetshme për zemrën mund t’ju ndihmojë të arrini dhe mbani presionin normal të gjakut.

Nëse keni presion të lartë të gjakut, Shoqata Amerikane e Zemrës (AHA) ju këshillon të hani shumë:

 • fruta
 • perime
 • proteina e ligët
 • produkte me drithëra të plota

Në të njëjtën kohë, AHA rekomandon kufizimin e ushqimeve që mund të mbajnë presionin tuaj të lartë të gjakut, si p.sh.

 • mish i kuq
 • kripë (natrium)
 • ushqimet dhe pijet që përmbajnë sheqerna të shtuara

Dieta DASH

Një nga planet e të ushqyerit të shëndetshëm për zemrën është dieta DASH , të cilën AHA e rekomandon për të ndihmuar në kontrollin e presionit të gjakut. DASH do të thotë “Diet Approaches to Stop Hipertension” dhe u krijua në 1990 .

Dieta synon ndër të tjera 4700 miligramë (mg) kalium çdo ditë duke reduktuar natriumin, i cili ndihmon në uljen e presionit të gjakut. Studimet tregojnë se dieta është efektive dhe një përmbledhje e studimeve të vitit 2020 zbuloi se ajo ul presionin e gjakut tek njerëzit me hipertension, si dhe tek ata pa sëmundje.

Dieta DASH konsiston në ngrënien e:

 • fruta të tilla si mollët, bananet dhe luleshtrydhet
 • perime të tilla si brokoli, bishtajat dhe karotat
 • arra si bajamet dhe arrat
 • bishtajore dhe fara si fasulet, thjerrëzat dhe farat e lulediellit
 • drithërat e plota si makaronat me drithëra të plota, orizi kaf dhe tërshëra
 • produktet e qumështit me pak yndyrë si qumështi i skremuar dhe djathrat me pak yndyrë
 • proteina pa yndyrë, të tilla si pulë pa lëkurë ose peshk

Numri i porcioneve për çdo vakt varet nga kërkesa juaj e përditshme për kalori.

Nga ana tjetër, plani kufizon:

 • ushqime të pasura me yndyra të ngopura, si mishi i yndyrshëm dhe vaji i palmës
 • pije të ëmbla me sheqer
 • ushqime të ëmbla si shurup panje, karamele dhe pelte
 • alkoolit

Gjithashtu përcakton një dozë maksimale prej 2300 mg natriumi në ditë.

Hypertea

Ushqimet që duhen shmangur

Pavarësisht nëse jeni duke ndjekur një dietë specifike apo jo, disa ushqime dhe përbërës mund të rrisin presionin e gjakut ose të ndihmojnë në mbajtjen e tij në një nivel të lartë. Kufizimi i këtyre ushqimeve mund të ndihmojë në kontrollin e presionit të gjakut.

 • Kripë ose natrium
 • Deli mish
 • Pica e ngrirë
 • Turshitë
 • Supa të konservuara
 • Konserva domate të konservuara
 • Sheqeri

Hypertea – një përzierje e bimëve me efekte të shumëfishta

Siç e përmendëm, konsumimi i rregullt i çajit Hypertea do të ketë shumë efekte të dobishme për shëndetin. Përbërja e çajit Hypertea është një përzierje e bimëve efektive që ulin presionin e gjakut, forcojnë tensionin e enëve të gjakut, ulin kolesterolin në gjak dhe kanë një efekt qetësues në sistemin nervor. Një tjetër avantazh i çajit Hypertea është se ai do t’ju ndihmojë të largoni lëngjet e tepërta nga trupi juaj dhe në këtë mënyrë të reduktoni peshën trupore.

Përzierja e çajit Hypertea mund të përdoret nga absolutisht kushdo, pa u shqetësuar për pasojat. Është i sigurt për t’u përdorur sepse përmban vetëm bimë, përbërësit aktivë të të cilëve janë po aq efektivë sa preparatet e ndryshme farmaceutike.

Hipertensioni konsiderohet si një sëmundje e kohëve moderne dhe ky problem shëndetësor është gjithnjë e më i zakonshëm në grupmosha të ndryshme. Shkaqe të ndryshme të presionit të lartë të gjakut, si gjenetika, qëndrimi ulur gjatë gjithë ditës, pirja e duhanit, pirja e alkoolit ose ngrënia e ushqimeve jo të shëndetshme mund të çojnë në probleme të tilla si presioni i lartë i gjakut dhe në disa raste të çojnë në një atak në zemër ose goditje në tru. Për këtë arsye, është e rëndësishme të kujdeseni në kohë për shëndetin tuaj dhe të parandaloni komplikime të mëtejshme.

Pse Hypertea është zgjedhja perfekte për presionin e lartë të gjakut?

Çaji Hypertea është një produkt natyral, përbërja e të cilit kombinon bimët më efektive në natyrë për të mbrojtur shëndetin e sistemit të qarkullimit të gjakut. Nëse jeni një shërues natyral, ja disa arsye pse konsumimi i çajit Hypertea duhet të bëhet pjesë e rutinës suaj të përditshme.

Përbërja natyrale

Çaji Hypertea përmban vetëm ekstrakte bimore natyrale. Ndryshe nga preparatet e ndryshme farmaceutike, Hypertea nuk shkakton efekte anësore si marramendje, ngërçe dhe pagjumësi. Mbani shëndetin tuaj kardiovaskular në mënyrë natyrale pa u shqetësuar për pasojat.

Efektive

Çaji Hypertea përmban bimë me përbërës aktivë të koncentruar që luftojnë në mënyrë efektive hipertensionin në të gjitha fazat e tij. Çaji do të ulë presionin e gjakut dhe do të eliminojë ankthin dhe tensionin. Duke e konsumuar rregullisht, ju i mbani enët e gjakut të shëndetshme për një kohë të gjatë pasi përbërësit në çaj rikthen elasticitetin e enëve të gjakut, duke parandaluar kthimin e presionit të gjakut.

Hypertea

Punon shumë herë

Përveç presionit të lartë të gjakut, Hypertea është efektiv në luftimin e kolesterolit të tepërt dhe sheqerit të lartë në gjak. Nëse jeni mbipeshë, kjo përzierje bimore do t’ju ndihmojë të largoni lëngjet e tepërta nga trupi juaj dhe në këtë mënyrë të reduktoni peshën.

I përshtatshëm për përdorim parandalues

Nëse keni një predispozitë gjenetike ndaj presionit të lartë të gjakut, Hypertea është mënyra e përsosur për të mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme në kohë dhe për të parandaluar komplikime të mëtejshme. Pavarësisht nëse dëshironi të ulni presionin e gjakut ose të mbani enët e gjakut të shëndetshme, Hypertea do t’ju ndihmojë me të dyja.

Website | + posts

jest dietetykiem z 14-letnim doświadczeniem w dziedzinie żywienia i 8-letnimi badaniami w dziedzinie nauk o zdrowiu, na temat których opublikowała liczne artykuły w indeksowanych czasopismach naukowych. Oprócz pracy w zakresie żywienia i badań prowadzi także recenzje leków i suplementów, służąc swoją wiedzą i doświadczeniem w ocenie tych produktów. Obecnie pracuje jako Konsultant Żywieniowy, gdzie wykorzystuje swoją rozległą wiedzę i umiejętności, doradzając osobom i organizacjom, jak poprawić swoje zdrowie poprzez odżywianie.

Leave a Comment