HyperTea за хипертензија - Осврти, форум, Аптека, Цена, Каде да купите?

HyperTea за хипертензија – Осврти, форум, Аптека, Цена, Каде да купите?

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ако сте решени да се ослободите од високиот крвен притисок и да се вратите на здрав начин на живот, веројатно веќе сте исфрлиле некои намирници од вашата исхрана. Ова вклучува храна која е богата со натриум, нездрави масти и богата со шеќер. Покрај елиминацијата на одредени видови храна, погрижете се да консумирате повеќе храна која е богата со здрави масти со малку шеќер. Доколку сте поборник за природен, долготрајно лекување, секако можеме да ви препорачаме да започнете да консумирате чаеви кои природно го регулираат високиот крвен притисок и благотворно делуваат на вашето целокупно здравје. Еден таков чај е Hypertea кој ги зајакнува крвните садови и помага при висок крвен притисок .

HyperTea

Чајот од HyperTea се препорачува на сите луѓе кои имаат проблеми со хипертензија, како и на луѓе кои сакаат да го одржат здравјето на циркулаторниот систем и да ја спречат хипертензијата. Hypertea е хербална мешавина која не само што го штити здравјето на вашето срце и крвните садови, туку има и смирувачко дејство и помага и во регулирање на вашата телесна тежина.

Диета и хипертензија

Исхраната може да има големо влијание врз крвниот притисок, кој е силата со која крвта делува на ѕидовите на крвните садови.

Високиот крвен притисок или хипертензија влијае на 47 проценти од возрасните во САД. Високиот крвен притисок може да предизвика здравствени проблеми со текот на времето, вклучувајќи срцеви заболувања и мозочен удар.

Особено солената храна може да предизвика висок крвен притисок. Кога јадете сол, вашето тело задржува повеќе течност, зголемувајќи го волуменот и притисокот на крвта. Храната која содржи шеќер и храна богата со заситени масти исто така може да го зголеми вашиот крвен притисок.

Од друга страна, здравата исхрана за срце може да ви помогне да постигнете и одржите нормален крвен притисок.

Ако имате висок крвен притисок, Американското здружение за срце (АХА) ве советува да јадете многу:

 • овошје
 • зеленчук
 • посен протеин
 • производи од цели зрна

Во исто време, AHA препорачува ограничување на храната што може да го одржи вашиот крвен притисок висок, како што се:

 • црвено месо
 • сол (натриум)
 • храна и пијалоци кои содржат додадени шеќери
Hypertea

Диетата DASH

Еден од плановите за здрава исхрана за срцето е диетата DASH , која AHA ја препорачува за да помогне во контролата на вашиот крвен притисок. DASH е кратенка од „Dietary Approaches to Stop Hypertension“ и е создаден во 1990 година .

Диетата е насочена, меѓу другото 4.700 милиграми (мг) калиум секој ден додека го намалува натриумот, што помага во намалување на крвниот притисок. Истражувањата покажуваат дека диетата е ефикасна, а прегледот на студии од 2020 година покажа дека го намалува крвниот притисок кај луѓето со хипертензија, како и кај оние без оваа болест.

Диетата DASH се состои од јадење:

 • овошје како јаболка, банани и јагоди
 • зеленчук како брокула, боранија и моркови
 • јаткасти плодови како бадеми и ореви
 • мешунките и семките како што се гравот, леќата и семките од сончоглед
 • цели зрна како тестенини од цели зрна, кафеав ориз и овесна каша
 • млечни производи со малку маснотии како обезмастено млеко и сирења со намалена маснотија
 • посни протеини, како пилешко или риба без кожа

Бројот на порции за секој оброк зависи од дневните потреби за калории.

Од друга страна, планот ги ограничува:

 • храна богата со заситени масти, како што се масното месо и палминото масло
 • пијалоци засладени со шеќер
 • слатка храна како што се јаворов сируп, бонбони и желе
 • алкохол

Исто така, го поставува максималниот внес од 2.300 mg натриум дневно.

Храна што треба да се избегнува

Без оглед на тоа дали следите одредена диета или не, одредени намирници и состојки може да го подигнат вашиот крвен притисок или да ви помогнат да го одржите на високо ниво. Ограничувањето на овие намирници може да помогне да се контролира вашиот крвен притисок.

 • Сол или натриум
 • Суво месо
 • Замрзната пица
 • Кисели краставички
 • Конзервирани супи
 • Конзервирани домати
 • Шеќер

Hypertea – мешавина од билки со повеќекратни ефекти

Како што веќе споменавме, редовното консумирање на чај од Hypertea ќе има многу корисни ефекти врз вашето здравје. Составот на чајот Hypertea е мешавина од ефективни билки кои го намалуваат крвниот притисок, ја зајакнуваат напнатоста на крвните садови, го намалуваат холестеролот во крвта и делуваат смирувачки на нервниот систем. Друга предност на чајот Hypertea е тоа што ќе ви помогне да се ослободите од вишокот течности од вашето тело и со тоа да ја намалите телесната тежина.

Мешавината од чај од HyperTea може да ја користи апсолутно секој, без да се грижи за последиците. Безбедно е за употреба бидејќи содржи само растенија чии активни состојки се ефикасни како и разни фармацевтски препарати.

Хипертензијата се смета за болест на модерното време, а овој здравствен проблем е сè почест кај различни возрасни групи. Различни причини за висок крвен притисок, како што се генетиката, седењето по цел ден, пушењето, пиењето алкохол или јадењето нездрава храна може да доведат до проблеми како висок крвен притисок и во некои случаи да доведат до срцев или мозочен удар. Поради оваа причина, важно е навреме да се грижите за вашето здравје и да спречите понатамошни компликации.

Hypertea

Зошто Hypertea е совршен избор за висок крвен притисок?

Чајот од HyperTea е природен производ чиј состав ги комбинира најефикасните растенија во природата за да го заштити здравјето на циркулаторниот систем. Ако сте природен исцелител, еве неколку причини зошто конзумирањето на чајот Hypertea треба да стане дел од вашата секојдневна рутина.

Природен состав

Чајот од HyperTea содржи само природни растителни екстракти. За разлика од различните фармацевтски препарати, Hypertea не предизвикува несакани ефекти како вртоглавица, грчеви и несоница. Одржувајте го вашето кардиоваскуларно здравје природно без да се грижите за последиците.

Ефективни

Чајот од HyperTea содржи растенија со концентрирани активни состојки кои ефикасно се борат против хипертензијата во сите нејзини фази. Чајот ќе го намали вашиот крвен притисок и ќе ја елиминира анксиозноста и напнатоста. Со редовно консумирање, долгорочно ги одржувате крвните садови здрави бидејќи состојките во чајот ја враќаат еластичноста на крвните садови, спречувајќи го враќањето на крвниот притисок.

Работи повеќе пати

Покрај високиот крвен притисок, Hypertea е ефикасна и во борбата против вишокот холестерол и високиот шеќер во крвта. Доколку имате прекумерна тежина, оваа билна мешавина ќе ви помогне да се ослободите од вишокот течности од вашето тело и со тоа да ја намалите тежината.

Погоден за превентивна употреба

Ако имате генетска предиспозиција за висок крвен притисок, Hypertea е совршен начин да го одржите вашето срце здраво на време и да спречите понатамошни компликации. Без разлика дали сакате да го намалите крвниот притисок или да ги одржувате здрави крвните садови, Hypertea ќе ви помогне и со двете.

Website | + posts

jest dietetykiem z 14-letnim doświadczeniem w dziedzinie żywienia i 8-letnimi badaniami w dziedzinie nauk o zdrowiu, na temat których opublikowała liczne artykuły w indeksowanych czasopismach naukowych. Oprócz pracy w zakresie żywienia i badań prowadzi także recenzje leków i suplementów, służąc swoją wiedzą i doświadczeniem w ocenie tych produktów. Obecnie pracuje jako Konsultant Żywieniowy, gdzie wykorzystuje swoją rozległą wiedzę i umiejętności, doradzając osobom i organizacjom, jak poprawić swoje zdrowie poprzez odżywianie.

Leave a Comment